Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zamierza przedłużyć wprowadzone jesienią w marcu ograniczenia walutowe

We wrześniu Bank Centralny Federacji Rosyjskiej będzie zmuszony rozszerzyć ograniczenia na wypłatę gotówki waluty obcej, nie ma powodu, aby oczekiwać poprawy sytuacji z importem waluty obcej do kraju, powiedział szefowa Banku Centralnego Elvira Nabiullina podczas konferencji prasowej w piątek.

„Niestety, nie mamy teraz powodów, aby oczekiwać, że sytuacja z napływem walut obcych w gotówce do kraju zmieni się na lepsze w najbliższej przyszłości. A jednocześnie nasze banki powinny być w stanie zapewnić wszystkim obywatele mają prawo do wcześniej otwartych rachunków walutowych i otrzymują kwotę w ramach dozwolonego limitu 10 000 dolarów. Dlatego we wrześniu będziemy zmuszeni przedłużyć ograniczenia, które wprowadziliśmy na początku marca – zadeklarowała.

Na początku marca, wobec zachodnich sankcji i niestabilności na rynku finansowym, Bank Centralny zaostrzył kontrolę nad obiegiem gotówki w kraju. Regulator zakazał osobom fizycznym zakupu gotówki i ograniczył jej emisję z istniejących depozytów w wysokości 10 000 USD na okres sześciu miesięcy – od 9 marca do 9 września 2022 r. W tym okresie klienci detaliczni banków mogą wypłacić do 10 000 USD w gotówce z konta otwartego przed 9 marca (w każdym banku), resztę środków – w rublach po kursie rynkowym z dnia wystawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.