Ceny producenta na produkty rolne nieznacznie spadły w czerwcu

Ceny producentów produktów rolnych odnotowały w czerwcu miesięczny spadek we Francji, pierwszy w przypadku zbóż od początku wojny na Ukrainie, pozostając na wysokim poziomie od ponad roku, podał w piątek INSEE.

W czerwcu 2022 r. ceny uzyskiwane przez rolników w zamian za dostarczane przez nich produkty utrzymały się gwałtownie w porównaniu z czerwcem 2021 r., o 25,3%.

Jednak z miesiąca na miesiąc ceny zbóż, ściśle powiązane z wydarzeniami geopolitycznymi, zaczęły spadać, zauważa Narodowy Instytut Statystyczny, powodując „nieznaczne spowolnienie” wzrostu cen w ciągu roku.

Po gwałtownym wzroście od początku wojny między dwoma głównymi eksporterami, Rosją i Ukrainą, we Francji w czerwcu spadły o 6,1%, „w następstwie spadku cen pszenicy miękkiej (-5,8%) i kukurydzy ( -9,2%)”.

Spadek ten tłumaczy się „obawą przed globalną recesją gospodarczą oraz w kontekście negocjacji z Rosją mających na celu odblokowanie ukraińskiego eksportu”, podkreśla INSEE.

Ceny nasion oleistych, które spadły już w poprzednim miesiącu, „gwałtownie spadają w czerwcu (-11,0%) wraz ze spadkami cen słonecznika (-17,1%), rzepaku (-10,2%) i w mniejszym stopniu soi ( -0,2%)”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.