Ekspert: chińska gospodarka pozostaje odporna pomimo ryzyka

Chińska gospodarka pozostaje stabilna pomimo spowolnienia w drugim kwartale, więc powinniśmy śmiało dążyć do celu 5,5% wzrostu PKB na rok wyznaczony przez władze, powiedział RIA Novosti Fu Yifu, starszy badacz w Instytucie Badań Finansowych Sintu. .


PKB Chin w drugim kwartale wykazał niezwykle niską stopę wzrostu wynoszącą zaledwie 0,4%, co było wynikiem dwumiesięcznej blokady w Szanghaju i zwiększonych restrykcji dotyczących koronawirusa w innych regionach kraju, zakłóceń w sektorze produkcyjnym, logistyce i turystyce. W pierwszym kwartale liczba ta wzrosła o 4,8%. W pierwszej połowie roku PKB Chin wykazał wzrost o 2,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Władze spodziewają się, że w 2022 r. tempo wzrostu chińskiego PKB wyniesie około 5,5%.

„Pomimo tego, że chińska gospodarka stanęła w obliczu wielu wyzwań i niepowodzeń w pierwszej połowie roku, w tej chwili sytuacja zmieniła się na lepsze dzięki stabilizacji sytuacji epidemiologicznej w kraju” – powiedział Fu Yifu . Zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy chińska gospodarka systematycznie się ożywia.


Analityk dodał, że cel rządu na 2022 r. na poziomie 5,5% PKB jest dość wysoki, a presja na osiągnięcie tego celu jest nadal duża. „Ale wierzę, że chińska gospodarka jako całość i jej odporność są nadal niezwykle silne” – powiedział Fu Yifu. Ponadto tworzą się podstawy gospodarki, czy to w przemyśle, łańcuchach dostaw czy innych aspektach, które mają ogromny potencjał. Powiedział, że wszystkie te czynniki – wraz z największym na świecie rynkiem krajowym – są „przyczyną stabilności i zaufania chińskiej gospodarki”.

„Święto magicznych lampionów chińskich” w Moskwie
Opublikowane dane o wzroście PKB w Chinach
Odpowiadając na pytanie, czy przywódcy tego kraju powinni skorygować roczny cel PKB, biorąc pod uwagę nie najbardziej pozytywne wskaźniki półroczne, Fu Yifu zauważył, że w Chinach „istnieje niezwykle duża przestrzeń do kontroli i regulacji politycznej, czyli jest znacząca pole manewru, więc uważam, że powinniśmy śmiało zmierzać w kierunku celu 5,5%”.

PKB Chin w 2021 r., pomimo licznych lokalnych ognisk infekcji koronawirusem, problemów na rynku nieruchomości i kryzysu energetycznego, wzrósł o 8,1% w porównaniu do 2020 r., czyli powyżej oficjalnej prognozy 6%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.