KIEDY ZAPADNIE DECYZJA BANKU ANGLII W SPRAWIE STÓP PROCENTOWYCH I JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA GBP/USD?

Bank Anglii (BoE) ma ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w ten czwartek o godzinie 11:00 GMT i wydaje się być gotowy do podwyżki stóp po raz szósty od grudnia, aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację. W rzeczywistości główny CPI w Wielkiej Brytanii wzrósł do najwyższego od 40 lat poziomu, a Bank Anglii powiedział w czerwcu, że będzie działał zdecydowanie, jeśli presja inflacyjna stanie się bardziej trwała. Stąd szerszy konsensus jest taki, że brytyjski bank centralny podniesie referencyjne stopy procentowe o 50 punktów bazowych – najwięcej od 1995 roku – do 1,75%, czyli poziomu od końca 2008 roku.

Poza tym uwagę rynku przyciągną prognozy inflacji i wzrostu banku centralnego. Według Dhwani Mehty, starszego analityka w FXStreet: „Prognoza szczytowej inflacji BOE na poziomie 11% z maja zostanie prawdopodobnie zrewidowana w górę na sierpniowym posiedzeniu. Niepewność gospodarcza, spowodowana europejskim kryzysem gazowym i kryminalnymi blokadami Chin, może skłonić bank centralny do obniżenia prognoz wzrostu”.

Inwestorzy przesunęliby następnie uwagę na konferencję prasową po spotkaniu, na której komentarze gubernatora BoE Andrew Baily’ego byłyby analizowane pod kątem wskazówek na temat przyszłych podwyżek stóp w obliczu rosnących obaw o recesję. To z kolei powinno wywołać nową falę zmienności wokół funta brytyjskiego i dać znaczący impuls do krzyży z GBP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.