PODGLĄD EBC: NASILAJĄ SIĘ TRUDNE KOMPROMISY

Zmierzając do czwartkowej decyzji w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ekonomiści z ABN Amro uważają, że bank będzie się trzymać wcześniejszego zobowiązania do podwyżki stóp o 25 pb.

KLUCZOWE CYTATY
„EBC prawie na pewno podniesie swoje kluczowe stopy procentowe o 25 pb w tym tygodniu. Komunikat Rady Prezesów nie dał jej pod tym względem dużej elastyczności. Dwie kluczowe kwestie, które będą przedmiotem szczególnej uwagi, to przyszła ścieżka podwyżek stóp i ogłoszenie szczegółów nowego narzędzia do zwalczania fragmentacji”.

„W odniesieniu do przyszłych podwyżek stóp procentowych, obecne wytyczne opierają się na opcjonalności w oparciu o sposób, w jaki rozwija się perspektywa”.

„EBC zasygnalizował, że wrześniowy ruch będzie krokiem o 50 pb, »jeśli średnioterminowa perspektywa inflacji utrzyma się lub pogorszy«. Natomiast „na podstawie obecnej oceny” po wrześniu przewiduje „stopniową, ale trwałą ścieżkę dalszych podwyżek stóp procentowych”. Oznacza to kroki o 25 pb, ale zależy to od „napływających danych i tego, jak ocenia ona rozwój inflacji w średnim okresie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.