Roczna inflacja w Turcji podskoczyła do 79%

Inflację cen konsumpcyjnych w czerwcu miały wyższe ceny transportu, które wzrosły o 123,37% oraz żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 93,93%.

RYS.1

   Wykres przedstawia dynamikę cen konsumpcyjnych (rok do roku) w Turcji

W czerwcu roczna stopa inflacji w Turcji podskoczyła do najwyższego od 24 lat 78,62%, nieco powyżej prognoz, jak pokazały dane w poniedziałek. Sankcje Zachodu wobec Rosji spowodowały gwałtowny wzrost cen surowców i żywności. Upadek liry po grudniowym kryzysie pogorszył tę sytuację.

Inflacja wzrosła bardzo gwałtownie od zeszłej jesieni, kiedy lira gwałtownie spadła po tym, jak bank centralny stopniowo obniżył swoją główną stopę procentową o 500 punktów bazowych do 14% w ramach cyklu luzowania, który prezydent Recep Tayyip Erdogan dążył do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Najnowsze dane pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu o 4,95%, w porównaniu z prognozą sondażu Reuters na poziomie 5,38%. Roczna inflacja cen konsumpcyjnych została przewidziana na 78,35%.

Według Tureckiego Instytutu Statystycznego inflacja cen konsumpcyjnych w czerwcu była spowodowana wzrostem cen transportu, które wzrosły o 123,37% oraz żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 93,93%.

Była to najwyższa roczna stopa inflacji od września 1998 r., kiedy roczna inflacja osiągnęła 80,4%, a Turcja z trudem zakończyła dekadę chronicznie wysokiej inflacji. Lira lekko spadła do 16,81 po publikacji danych.

W tym roku inflację dodatkowo podsycały gospodarcze konsekwencje konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Krajowa waluta straciła 44% w stosunku do dolara w ubiegłym roku i 21% w tym roku.

Krajowy wskaźnik cen producentów wzrósł w czerwcu o 6,77% m/m, co oznacza wzrost rok do roku o 138,31%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.