Zbiory ziemniaków w Rosji wzrosną do 6,8 mln ton w 2022 r.

Moskwa. 14 lipca. INTERFAX.RU – Zbiory ziemniaków w zorganizowanym sektorze Federacji Rosyjskiej wzrosną w tym roku do 6,8 mln ton wobec 6,6 mln ton rok wcześniej, warzyw – do 5,2 mln ton wobec 5,1 mln ton. Poinformowało o tym Ministerstwo Rolnictwa po spotkaniu, na którym omówiono dynamikę zbioru ziemniaków i warzyw polowych.

Do tej pory zebrano 139 tys. ton ziemniaków, czyli o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zbiór warzyw wyniósł 164,9 tys. ton, co odpowiada liczbie zeszłorocznej. W 2022 r. według wstępnych danych powierzchnia pod te uprawy wzrosła o 2,5%. Jednocześnie warunki pogodowe są dla nich korzystniejsze niż w ubiegłym roku – wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa.

Według Związku Ziemniaczanego, cytowanego przez departament, następuje wzrost plonów bulw, w niektórych przedsiębiorstwach przekracza on 60 ton z hektara.

Jak podano w komunikacie, do tej pory zebrano niecałe 2% powierzchni ziemniaków i około 12% warzyw, główny etap kampanii zbiorowej rozpocznie się we wrześniu.

Według Ministerstwa Rolnictwa zwiększenie w tym roku zbiorów ziemniaków i warzyw w pełni zaspokoi potrzeby krajowe kraju, w tym przedsiębiorstw przetwórczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.