Asteroidy rozwiążą problem niedoboru surowców

Koszt wody, niklu, żelaza, kobaltu, azotu, amoniaku i wodoru zawartych na asteroidzie „David” szacuje się na około 27 trylionów (26 990 000 000 000 000 000) dolarów.

   Koszt zasobów najdroższych asteroid w Układzie Słonecznym w trylionach dolarów amerykańskich. Źródło: Statystyka

Pas planetoid między Marsem a Jowiszem ma prawie niezgłębioną ilość zasobów, które tylko czekają na wydobycie. Asteroida „David” o średnicy 326 kilometrów została uznana za najcenniejszą asteroidę w pasie, a jej wartość szacowana jest na około 27 trylionów dolarów (26 990 000 000 000 000 000) dolarów, według Wired i Valerio Pellegrini. Jest to węglowa asteroida chondrytowa zawierająca wodę, nikiel , żelazo, kobalt, azot, amoniak i wodór.

30 czerwca odbył się Dzień Asteroid, globalna kampania uświadamiająca usankcjonowana przez ONZ , której misją jest „inspirowanie, angażowanie i informowanie opinii publicznej o możliwościach i zagrożeniach związanych z asteroidami”. Asteroidy stanowią zagrożenie dla Ziemi i wszelkiego życia na niej, ale potencjał wydobywania z nich surowców i uzyskiwania korzyści finansowych jest ogromny.

Dossier Statisty dotyczące górnictwa kosmicznego stwierdza: „Chociaż wydobycie kosmiczne nie jest jeszcze rzeczywistością, technologia, która ostatecznie umożliwi wykorzystanie bogatych zasobów asteroid w Układzie Słonecznym, jest coraz częściej rozwijana przez różne firmy. W 2017 r. na całym świecie wydano około 712 mln USD, a do 2025 r. liczba ta ma wzrosnąć do 3,9 mld USD”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.