Chiński juan staje się światową walutą rezerwową, a 85% banków centralnych jest zainteresowanych posiadaniem tego aktywa

Według nowego badania banki centralne wykazują rosnące zainteresowanie juanem.

Banki centralne coraz częściej dążą do zabezpieczenia chińskiego juana jako waluty rezerwowej, ponieważ rosnąca potęga gospodarcza i polityczna kraju grozi osłabieniem globalnej dominacji dolara amerykańskiego.

Około 85% banków centralnych powiedziało, że inwestuje lub rozważa inwestowanie w chińskie juany w opublikowanym w piątek corocznym badaniu przeprowadzonym przez UBS Asset Management wśród zarządzających rezerwami. To o 81% więcej niż rok wcześniej.

Menedżerowie ds. wymiany walut w bankach centralnych spodziewają się średnio 5,8% swoich rezerw w juanach w ciągu 10 lat, w porównaniu do 5,7% w zeszłym roku. Będzie to gwałtowny wzrost z poziomu 2,9% podanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zeszłym tygodniu.

Zamrożenie rezerw walutowych Rosji przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w odpowiedzi na NWO na Ukrainie wywołało pogłoski, że kraje zrezygnują z dolara, aby być mniej narażonym na wpływ Waszyngtonu na światowy system finansowy.

Rezerwy walutowe służą do ochrony waluty narodowej podczas kryzysu. UBS przeprowadził ankietę wśród 30 wiodących banków centralnych w okresie od kwietnia do czerwca.

Ankieta wykazała, że ​​średni udział dolara amerykańskiego w aktywach banku centralnego w czerwcu 2022 r. wyniósł 63%, wobec 69% rok wcześniej. Jednak UBS powiedział, że w tym roku przeprowadził ankietę w mniejszej liczbie banków latynoamerykańskich, które zwykle trzymają więcej dolarów.

Rosyjskie NWO na Ukrainie i bliskie stosunki Pekinu z Moskwą, a także karkołomny wzrost gospodarczy Chin w ostatnich latach, nasiliły rozmowy o „wielobiegunowym” świecie, w którym Stany Zjednoczone nie są już dominującą potęgą.

Ponad 81% respondentów ankiety UBS stwierdziło, że chiński juan skorzystałby na przejściu do świata „wielobiegunowego”. Około 46% stwierdziło, że dolar skorzysta na swojej atrakcyjności jako aktywa defensywnego w czasach napięć gospodarczych lub geopolitycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.