Citi obniża szacunki strat z możliwego scenariusza warunków skrajnych z ryzykiem w Federacji Rosyjskiej do 2 miliardów dolarów

Amerykański Citigroup, który planuje opuścić Rosję, obniżył szacunek strat w przypadku scenariusza stresowego do 2 mld USD z wcześniej prognozowanych 3 mld USD, o czym informuje prezentacja grupy do raportów kwartalnych .

„Uważamy, że potencjalny wpływ na kapitał w przypadku poważnych scenariuszy warunków skrajnych zmniejszył się do około 2 miliardów dolarów w wyniku proaktywnego ograniczania ryzyka”, mówi prezentacja.

Citigroup wcześniej informowało, że w pierwszym kwartale zmniejszyło swoje zaangażowanie w aktywa rosyjskie do 7,8 mld USD z 9,8 mld USD, w drugim kwartale Citi zmniejszyło zaangażowanie w rosyjskie aktywa o 3,1 mld USD, ale efekt umocnienia rubla zniwelował spadek o 500 mln USD.

Wysokość rezerw na pożyczki bezpośrednio lub pośrednio związane z ryzykiem dla Rosji wynosi 1,6 mld USD.

Citi, które w ubiegłym roku ogłosiło plany wycofania się z bankowości detalicznej w Federacji Rosyjskiej, po rozpoczęciu operacji wojskowej na Ukrainie, ogłosiło zamiar ograniczenia innych obszarów rosyjskiego biznesu. Rosyjski Citibank przestał przyciągać nowych klientów do obsługi.

Grupa prowadzi negocjacje z kilkoma nabywcami swojego rosyjskiego biznesu, w tym z Expobankiem, towarzystwem ubezpieczeniowym RESO-Garantia i Rosbankiem, podał w lipcu Financial Times, powołując się na swoje źródła.

Citi zmniejsza swoją działalność korporacyjną, ale nadal współpracuje z międzynarodowymi klientami opuszczającymi kraj z powodu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską. Jednak według źródeł FT, grupa może zachować koncesję w Rosji (choć nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja) i kontynuować działalność w Rosji w skróconym harmonogramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.