Dollar kontynuuje pogoń za marzeniami, niewiele stoi na przeszkodzie: ankieta Reutera

Sondaż pokazał bezwarunkową wiarę analityków we wzrost dolara

Dolar amerykański pozostanie mocny przez co najmniej następne trzy miesiące, ponieważ będzie grzał zarówno w oczekiwaniach na agresywne podwyżki stóp Rezerwy Federalnej, jak i na atrakcyjność bezpiecznej przystani w obliczu obaw o globalną recesję, wynika z sondażu agencji Reuters przeprowadzonego wśród analityków walutowych.

RYS.1

Niedawna wyprzedaż na ryzykownych rynkach aktywów i obligacji również napędza szerokie zyski dolara w stosunku do prawie każdej innej waluty do poziomów niewidzianych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Analitycy twierdzą, że nie ma powodu, aby oczekiwać, że to się skończy.

Dolar, który w zeszłym roku wzrósł o mocne 7%, poszybował w górę o kolejne 12% w tym roku, konsekwentnie przebijając niemal wszystkie oczekiwania prognostów co do tego, jak długo potrwa dobra passa.

Większość trzech czwartych analityków, 37 z 48, w osobnym pytaniu w sondażu Reuters FX z 1-6 lipca spodziewa się, że trend utrzyma się przez co najmniej kolejne trzy miesiące.

Spośród nich 19 powiedziało od trzech do sześciu miesięcy, 10 powiedziało od sześciu do 12 miesięcy, czterech powiedziało, że co najmniej rok, a czterech powiedziało, że co najmniej dwa lata. Tylko 11 respondentów stwierdziło, że zajmie to mniej niż trzy miesiące.

Jednak pomimo krótkoterminowych wzrostów mediana prognoz z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez prawie 70 analityków uparcie trzyma się długoterminowego poglądu, że dolar osłabi się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, mimo że euro jest obecnie na najniższym poziomie od dwóch dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.