Górnicy złota z Magadanu zaoferowali Bankowi Centralnemu bezpośredni zakup metalu od nich

Regionalna Duma Magadanu zaproponowała rządowi federalnemu dostosowanie państwowej regulacji obrotu złotem i zaoferowała Bankowi Rosji zakup metalu bezpośrednio od użytkowników podłoża, podała służba prasowa parlamentu regionalnego.

Rosyjscy górnicy złota tradycyjnie sprzedają złoto bankom komercyjnym, które mogą je wyeksportować lub odsprzedać w kraju. W latach 2020-2021 większość wydobywanego metalu została wyeksportowana za granicę. Teraz, gdy kilka banków – głównych graczy na rynku metali szlachetnych – zostało objętych sankcjami, kanał eksportowy został dla nich zamknięty, a płynność rynku złota znacznie spadła.

Na tym tle Bank Rosji, który przez dwa lata praktycznie nie uzupełniał rezerw złota, pod koniec lutego wznowił skup złota na rynku krajowym, a od kwietnia przeszedł na wynegocjowaną cenę.

Teraz posłowie Magadanu zasugerowali, aby Bank Centralny kupował złoto od przedsiębiorstw bezpośrednio po cenie rynkowej (światowej). Zwracają uwagę, że zapewni to rentowność przedsiębiorstw korzystających z podglebia i stabilność rosyjskiego systemu budżetowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.