NOWA ZELANDIA: RBNZ PODNOSI OCR DO 2,50% W LIPCU – UOB

„Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zdecydował się podnieść swoją oficjalną stopę pieniężną (OCR) o 50 punktów bazowych do 2,50%. Dzisiejsza decyzja była raczej przeglądem okresowym niż kwartalnym Oświadczeniem o polityce pieniężnej (MPS), więc nie opublikowano żadnych nowych prognoz i nie odbyła się konferencja prasowa gubernatora RBNZ Adriana Orra.”

„Wcześniej spodziewaliśmy się, że RBNZ powróci do bardziej zwykłego tempa podwyżek o 25 punktów bazowych od lipca. Dzisiejszy ruch o 50 punktów bazowych do stopy politycznej 2,50% sprawi, że RBNZ wyprzedzi większość innych banków centralnych w podnoszeniu kosztów finansowania zewnętrznego w celu walki z rosnącą inflacją, ale także zauważył, że stopa referencyjna przekroczyła poziom neutralny, który uważa za 2%.

„Obecnie wydaje się prawdopodobne, że RBNZ może podwyżkować o 50 pb na posiedzeniach w sierpniu i październiku, po czym uważamy, że powróci do bardziej zwykłego tempa podwyżek o 25 pb. Jednak sfinalizujemy nasze prognozy OCR dopiero po publikacji CPI”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.