Wysyłka rosyjskiego zboża i dobra pogoda zmniejszyły obawy o kryzys na rynku pszenicy

Rosja nadal eksportuje zboże pomimo blokady ukraińskich portów i kontroli terenów rolniczych

RYS.1

Dobra pogoda i przepływ rosyjskich statków ze zbożem na Morzu Czarnym spowolniły wzrost światowych cen pszenicy, co jest dobrym znakiem dla słabszych krajów, które zmuszone są zmagać się z rosnącymi cenami żywności.

Sprzyjające warunki pogodowe w USA, Europie i Australii dają nadzieję na obfite zbiory późnym latem. Powinno to zrekompensować znaczne ilości ukraińskiej pszenicy, które utknęły w kraju z powodu działań wojennych i blokady morskiej.

Jednocześnie Rosja, która ma zebrać rekordowe zbiory pszenicy, zdołała wykorzystać sytuację, utrzymując eksport zboża, mimo odmowy zachodnich banków i ubezpieczycieli współpracy z rosyjskimi towarami.

Ceny referencyjne pszenicy spadły o ponad jedną czwartą w stosunku do szczytu od początku NCR i obecnie wynoszą około 9 USD za buszel. Ceny są nadal wyższe niż przed konfliktem zbrojnym i zanim pszenica zaczęła rosnąć w wyniku pandemii. Być może jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze ceny głównego składnika pieczywa i makaronu nie wrócą do poziomów ustalonych w tym roku.

USDA podniosło w tym miesiącu swoją prognozę produkcji pszenicy o 8 milionów buszli, a raport z tego tygodnia pokazuje, że zbiory pszenicy ozimej zostały zakończone w 41%, powyżej średniej z pięciu lat.

Pogoda w Europie jest również łaskawa dla rolników, powiedział brytyjska Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Upraw, organ rządowy przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.