Bat tajski spadł do najniższego poziomu od 2006 roku w stosunku do dolara

Tajski baht spadł do najsłabszego poziomu od 2006 r. w stosunku do dolara, prowadząc do strat walut azjatyckich, ponieważ inwestorzy zagraniczni nadal wyprzedają akcje kraju w obliczu awersji do ryzyka. Dolar amerykański/baht tajlandzki wzrasta o 0,6% do 36,94, najwyższego poziomu od października 2006 roku. Azjatycki Bank Rozwoju wcześniej w czwartek obniżył swoje prognozy wzrostu dla gospodarki Tajlandii na ten i następny rok 2023.

Spadek tajlandzkiego bahta spowodował spadki większości azjatyckich walut wschodzących w związku z obawami o słabnące perspektywy wzrostu w regionie. Wygrana południowokoreańska również została mocno uderzona. Akcje regionalne były stabilne, a obligacje na zamknięciu.
Azjatycki Bank Rozwoju obniżył w tym roku swoje prognozy wzrostu w zakresie rozwoju produktu krajowego brutto Azji, ponieważ chińskie podejście Covid Zero do powstrzymania wirusa ma negatywny wpływ na regionalne łańcuchy dostaw i rozwój gospodarczy.

„Obawy o wzrost nadal obciążają ceny aktywów w Azji, a biorąc pod uwagę ważne decyzje banku centralnego w nadchodzącym tygodniu, prawdopodobnie zobaczymy, że inwestorzy wycofują się z aktywów” – powiedział w oświadczeniu szef departamentu Hong Guo. Studia na ANZ w Singapurze. „Dzisiejsza decyzja EBC będzie kluczowa dla euro, a co za tym idzie, dla DXY i ogólnie dla walut azjatyckich”.

Chiński juan znajduje się pod presją sprzedaży, ponieważ rosnące przypadki Covid zwiększają obawy przed ponownymi blokadami, podczas gdy oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną zwiększają odpływ kapitału. Inwestorzy zagraniczni zmniejszyli stan posiadania chińskich obligacji skarbowych po raz piąty w czerwcu, co stanowiło najdłuższą w historii serię odpływów.

Osłabienie bahta pozwoli Tajlandii przyciągać coraz więcej turystów, co w dłuższej perspektywie korzystnie wpłynie na gospodarkę i walutę. A na krótką metę walutę może wspierać fakt, że bank centralny skłania się ku podnoszeniu stóp procentowych.

Spadek waluty o 6% w stosunku do dolara w tym kwartale – najgorszy od trzech miesięcy od czasu, gdy Covid-19 gwałtownie wpłynął na nastroje na początku 2020 r. – zbiegł się z największym deficytem na rachunku bieżącym w kraju od dziewięciu lat i wciąż rekordowo niskimi kosztami kredytu.

Jednak oba te obciążenia muszą zostać złagodzone, ponieważ zalecenia Banku Tajlandii dotyczące polityki pieniężnej stają się w tym miesiącu bardziej jastrzębie, a rząd złagodzi ograniczenia, aby zwiększyć dochody z zagranicznych turystów.

„Kiedy dolar będzie bardziej miękki, więcej turystów lub podwyżka stóp procentowych przez Bank Tajlandii, baht powinien przestać spadać i możemy nawet zobaczyć dobry wzrost”, powiedział Galvin Chia, strateg EM FX w Natwest Markets w Singapurze. „To karłowatość, którą można nadrobić”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.