KIEDY POJAWIA SIĘ INFLACJA KONSUMENCKA W USA (RAPORT CPI) I JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA EURUSD?

PRZEGLĄD CPI W USA

Środowy raport gospodarczy w USA podkreśla publikację krytycznych danych o inflacji konsumenckiej w USA za czerwiec, zaplanowanych później, podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej o godz. 12:30 GMT. Oczekuje się, że zasadniczy CPI wzrośnie o 1,1% w omawianym miesiącu, w porównaniu z 1,0% w maju. Oczekuje się również, że roczna stopa wzrośnie do 8,8% w czerwcu z 8,6% w poprzednim roku. Tymczasem inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii, ma pozostać na niezmienionym poziomie 0,6% w czerwcu i spaść do 5,8% w ujęciu rocznym z 6% w maju.

Analitycy Deutsche Bank przedstawili krótki podgląd nadchodzących danych i wyjaśnili: „Zauważamy, że chociaż ceny gazu spadły w drugiej połowie czerwca, siła z pierwszej połowy nadal wystarczy, aby pomóc w druku zasadniczego CPI (prognoza +1,33% vs. +0,97% poprzednio) była mocna w miesiącu, ale z bazową (+0,64% vs. +0,63%) również mocna. Mamy główny wskaźnik r/r na poziomie 9,0% (z 8,6%), podczas gdy rdzeń powinien spaść z 6,0% do 5,8%”.

Jak to może wpłynąć na EURUSD?

Przed kluczową publikacją dolar amerykański konsolidował się tuż poniżej dwuletniego maksimum osiągniętego we wtorek. Silniejszy niż oczekiwano odcisk CPI w USA potwierdziłby zakłady rynkowe na bardziej agresywne zaostrzenie polityki przez Fed i zapewniłby świeży wzrost. Z drugiej strony, łagodniejszy odczyt prawdopodobnie zostanie przyćmiony przez pogarszające się perspektywy globalnego wzrostu, co powinno nadal sprzyjać względnemu statusowi dolara jako bezpiecznej przystani. To, wraz z obawami, że kryzys energetyczny w Europie może wciągnąć gospodarkę regionu szybciej i głębiej w recesję, sugeruje, że ścieżka najmniejszego oporu dla pary EURUSD jest w dół.

Eren Sengezer, redaktor w FXStreet, przedstawił krótką techniczną perspektywę dla pary EURUSD: „Po wtorkowym ożywieniu wskaźnik Relative Strength Index (RSI) na czterogodzinnym wykresie wzrósł powyżej 30. Dodatkowo para przesunęła się w górę w kierunku górnego limitu malejącego kanału regresji pochodzącego z końca czerwca. Oba te wydarzenia wskazują na techniczną korektę, a nie na odwrócenie”.

Eren nakreślił również ważne poziomy techniczne do handlu parą EURUSD: „Aby kontynuować pchanie wyżej w kierunku 1,0100 (poziom psychologiczny, 20-pierodSMA) i 1,0150 (poziom statyczny), para musi pokonać 1,0050 (poziom statyczny) i zacząć używać ten poziom jako wsparcie.”

„Z drugiej strony, EURUSD może napotkać rosnącą presję niedźwiedzi i spaść do 0,9950 (poziom statyczny z listopada 2002 r.) i 0,9900 (poziom psychologiczny), jeśli kupujący nie obronią 1,0000 (poziom psychologiczny, wieloletnie minima ustalone 12 lipca)” Eren dodał dalej.

Kluczowe uwagi

  • Czerwcowa zapowiedź CPI w USA: Czy Fed może uniknąć recesji?

  • Podgląd CPI w czerwcu w USA: zwyżka dolara może stracić impet po słabych danych o inflacji

  • Prognoza cen EURUSD: parytet utrzymuje minus… na razie

O CPI w USA

Indeks cen towarów i usług konsumenckich publikowany przez Biuro Statystyki Pracy USA jest miarą ruchów cen poprzez porównanie cen detalicznych reprezentatywnego koszyka zakupów towarów i usług. Siła nabywcza USD jest obniżana przez inflację. CPI jest kluczowym wskaźnikiem do pomiaru inflacji i zmian w trendach zakupowych. Ogólnie rzecz biorąc, wysoki odczyt jest postrzegany jako pozytywny (lub byczy) dla USD, podczas gdy niski odczyt jest postrzegany jako negatywny (lub niedźwiedzi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.